Könyvajánlók a teáról – egy csésze tea mellé
A tea nemcsak ital, hanem rituálé és kultúra is, amely évszázadok óta elbűvöli az embereket szerte a világon. Legyen szó az angol ötórai teáról, a japán teaszertartásról vagy épp egy hideg téli estén elfogyasztott csésze forró italról, a teázás élménye sokak számára különleges pillanatokat jelent. Ebben a blogbejegyzésben olyan könyveket ajánlunk Könyvtárunk állományából, amelyek a tea történetéről, fajtáiról és a teázás művészetéről mesélnek.
A témához kapcsolódó, A tea kémiája címet viselő minikiállításunk november 11. és december 13. között megtekinthető a III. emeleti olvasóterem SCI-eszta polca mellett. Szeretettel várunk minden kedves érdeklődőt!
Rendkívül átfogó munka – igazi ínyenceknek való olvasmány.
Baric Imre 2020-ban kiadott könyve talán az egyik legjobb, legátfogóbb magyar nyelven megjelent kiadvány a kínai tea csodálatos világáról. A szerző egyedi stílusában, 229 gyönyörűen illusztrált oldalon keresztül mutatja be a kínai tea kultúrtörténetét, termőterületei, típusait, elkészítésének módját és eszközeit. Tea iránti szenvedélye az olvasót is könnyen magával ragadja.
Candace Rose Rardon: Teaivók zsebkönyve
Bárhol, bármikor!
Candace Rose Rardon könyve könnyen forgatható, kompakt formátumba tömöríti a teafogyasztással kapcsolatos legfontosabb információkat, hogy mindig kéznél legyenek, ha például elbizonytalanodnánk az áztatási időkkel vagy a vízhőmérséklettel kapcsolatban, esetleg nem jutnának eszünkbe a japán matcha szertartás hagyományos kellékeinek nevei.
Draveczky Balázs: Teázóknak való
Ajánljuk teázóknak és nem teázóknak is.
A dr. Horváth Iván által szerkesztett Teázóknak való című könyv az 1980-as évekből meglepően átfogó képet ad a teáról, külön fejezetet szentelve a magyar teakultúrának és a hazai szakácskönyvek oldalain megjelenő teakészítési szokásoknak. Olvashatunk többek között az angol, kínai, japán és orosz teáról is, és megtudhatjuk, hogy mely nemzet milyen süteményt fogyaszt előszeretettel a felszolgált ital mellé.
Azoknak, akik sokféle teába belekóstolnának.
Jane Pettigrew könyvének első részében részletesen bemutatja a tea történetét, termesztését, az egyes kultúrák teakészítési eszközeit és teafogyasztási szokásait. A második részben megismertet bennünket a leghíresebb teatermesztő országok jellemzőivel és a legnépszerűbb teafajtáikkal.
Minden, amit a teáról tudni érdemes – két felvonásban.
Kiss Mariann két kötetes műve minden lényeges információt tartalmaz, amit a tea kultúrtörténetéről és magáról a gyakorlati teafogyasztásról tudni érdemes. Részletekbe menően ír a tea feldolgozásának lépéseiről és a tea minőségi osztályozásáról. A második kötet végén lévő, Csészealj – a teáról másképpen című fejezetben pedig tudományos szempontból boncolgatja a teázással kapcsolatos legfontosabb kérdéseket: például a tökéletes teafilter formáját vagy a kekszmártogatás fizikáját.
Komsa Ildikó: Barangolás a teák világában
Gyorstalpaló kezdő teások számára.
Komsa Ildikó könyvében lényegre törően tekinti végig a teanövénnyel kapcsolatos legfontosabb ismereteket (termőhely, gyűjtés, feldolgozás, csomagolás, tárolás, árusítás). Teákat javasol különböző alkalmakra, foglalkozik a tea ételekben való felhasználásával, valamint érinti a Camellia sinensishez nem kapcsolódó, de mégis teának nevezett italokat is.
Kitűnő olvasnivaló bármilyen tea mellé.
Átfogó kiadvány szép fotókkal és grafikákkal illusztrálva. Megtalálható benne minden, amit az általános ismeretterjesztés szintjén tudni érdemes a teáról, barátságos formában tálalva. Különlegessége, hogy részletes fotósorozaton keresztül bemutatja a kínai, japán és koreai teaszertartás lépéseit, eszközeit.
Könnyen befogadható olvasmány minden tea iránt érdeklődő olvasó számára.
Liu Tong egy jól szerkesztett, átfogó, de mégis közérthető könyvben vezeti be az olvasót a kínai tea rejtelmeibe. Ebben a rövid, mégis nagyon informatív műben megtalálható minden lényeges információ, amire egy kíváncsi teafogyasztónak szüksége lehet. A Lü Yuxiang fényképeivel bemutatott jelenetek hiteles betekintést engednek a kínai teakultúra jelenébe, mindennapjaiba.
Fekete öves tea(könyv)fogyasztóknak ajánljuk.
A Tea apostolaként is emlegetett Lu Jü Kr. u. 8. században íródott művét a teázás szent könyveként tartják számon. Az alig több mint 7000 kínai írásjegyből álló mű a legkorábbi ismert értekezés a teáról. Lu Jü 10 fejezetben mutatja be a Tang-dinasztia korabeli teakészítés módját és eszközeit, felsorolja az akkori termőterületeket és idéz néhány teáról szóló történetet, leírást. Érdekes olvasmány lehet szenvedélyes teafogyasztóknak, illetve mindazoknak, akik mélyebben érdeklődnek a tea történeti gyökerei iránt.
Költői tisztelgés a tea előtt.
Okakura Kakuzo 1906-ban megjelent Teakönyve méltán emelkedett a klasszikusok sorába. A címe ellenére a könyv nem egy útmutató a teakészítéshez, sokkal inkább egy esszé a kultúráról, az esztétikáról és a tea szellemiségéről, mint az ázsiai lélek szimbólumáról. Egy szenvedélyes japán tudós írta, akinek élete a keleti értékek megújítása és terjesztése volt akkoriban, amikor saját hazája mintha megtagadta volna azokat, hogy befogadja a nyugati kultúrát.
S. Nagy Anikó: A tea kultúrtörténete
Kísérjük el a teát világhódító útja során!
Ha valaki szeretné mélyebben megismerni a tea történetét azután, hogy átlépte szülőhazájának határait és elindult világhódító útjára, bátran lapozza fel ezt a gazdagon illusztrált könyvet. S. Nagy Anikó műve elkalauzolja az olvasót Oroszországon keresztül egészen az angol szalonokig, bemutatva a nyugati teafogyasztás nyomán fellendülő porcelánipar diadalát is.
Tamás Jenő: Tea : a világ legkedveltebb teafajtái
Egy-egy korty a világ teakultúrájából.
Tamás Jenő egy rövid áttekintés után elkalauzol minket a világ legkülönbözőbb tájaira, néhány bekezdésben bemutatva az adott területek, országok teafogyasztási szokásait.