Egyetemi Tavasz a könyvtárban

Az Egyetemi Tavasz a Szegedi Tudományegyetem hagyományos tavaszi rendezvénysorozata, melyet az SZTE Kulturális Iroda szervez immár huszadik alkalommal. Minden évben igyekszünk több izgalmas programmal is csatlakozni a sorozathoz, amelyen tudományos, ismeretterjesztő, kulturális és szórakoztató programok, konferenciák szerepelnek egyetemi és városi helyszíneken, – szinte minden, ami a szorosan vett oktatáson/kutatáson kívül az egyetemen történik, és érdekes lehet a közönség számára.
Idén 7 hét alatt 90 helyszínen több mint 300 program közül válogathat a közönség. A programok 2025. április 10. – május 31-ig tartanak, nyitottak és többnyire ingyenesen látogathatók minden érdeklődő számára.

Ízelítő programkínálatunkból:

A SETI és ami mögötte van – a földön kívüli intelligencia keresése tudományos módszerekkel
Dr. Nagy Andrea, SZTE TTIK Fizikai Intézet oktatójának előadása a SCI-eszta polc rendezésében
A modern sci-fi filmekben és könyvekben egy gyakran visszatérő téma a földönkívüliekkel történő kapcsolatfelvétel. De vajon létezhetnek-e ilyen lények a valóságban, és ha igen, akkor hogyan találhatjuk meg őket tudományos módszerekkel? Ebben az előadásban pont ilyen és ehhez hasonló kérdésekre keressük a választ, mégpedig a csillagászat szemszögéből.
Időpont: 2025. április 9. 17 óra
Helyszín: AudMin. (földszint)

Milyen vívmányokat adott az űrkutatás az emberiség számára? – SCI-eszta minikiállítás
Gondolkodott már azon, hogy az űrkutatás tudománya hogyan befolyásolja életünket minden egyes nap? Az űrkutatás kihívásai olyan eszközök kifejlesztését igényelték, melyek mára a mindennapi életünk részei. Olyannyira, hogy az élet elképzelhetetlen lenne nélkülük és közvetlenül hatással vannak olyan területekre is, mint például az orvostudomány, a mérnöki tudományok és az élelmiszeripar. Tudta-e, hogy a NASA-nak köszönhetjük a vezeték nélküli fejhallgatót? És, hogy az Ön házának hőszigetelése is kapcsolódik a csillagászathoz? Az ehhez hasonló érdekességek közül szeretnénk néhányat részletesen bemutatni a kiállítás során.
Megtekinthető: 2025. április 10 – május 10.
Helyszín: SCI-eszta polc III. emeleti szakolvasótere

Ingeborg Bachmann: Schreiben gegen den Krieg / A háború ellen írni – kiállítás és filmvetítés
Az Ingeborg Bachmann halála 50. évfordulója alkalmából összeállított tárlaton az osztrák költőnő életét, irodalmi műveit és a háborúhoz fűződő tapasztalatait, gondolatait és érzéseit követhetjük nyomon, valamint betekintést nyerhetünk az 1950-es és ’60-as évek történelmi légkörébe, amikor Bachmann meggyőződéses pacifistaként többször felemelte szavát a háború brutalitása és embertelensége ellen.
A megnyitó utáni filmvetítést 16 órától  dr. Renate Langer vendégelőadása vezeti fel, ahol az érdeklődők az Ingeborg Bachmann – Reise in die Wüste című játékfilmet nézhetik meg, mely a szerző életét a Max Frisch-hez fűződő különleges kapcsolatán keresztül mutatja be. 
A program az SZTE Klebelsberg Könyvtár, az SZTE Osztrák Irodalom és Kultúra Tanszék és az Osztrák Kulturális Fórum Budapest közös rendezvénye.
A kiállítás megtekinthető május 16-ig a könyvtár nyitvatartási idejében.
A kiállítás anyaga és a kísérőprogramok német nyelvűek.
Megnyitó időpontja: 2025. április 30. 15:00
Megtekinthető: 2025. április. 30 – május 16.
Helyszín: átrium

Pósa Lajos kiállítás
Az Én Ujságom kiállítást a rimaszombati Pósa Lajos Társaság állította össze 2019-ben, a gyermeklap megalapításának 130. évfordulója alkalmából.
A kiállítási anyag a teljesség igénye nélkül mutatja be az egykor oly népszerű újságot.
A Pósa Lajos által létrehozott és szerkesztett Az Én Újságom című képes hetilapban Benedek Elek, Bródy Sándor, Cholnoky László, Endrődi Sándor, Eötvös Károly, Gárdonyi Géza, Gyulai Pál, Heltai Jenő, Herczeg Ferenc, Jókai Mór, Krúdy Gyula, Mikszáth Kálmán, Molnár Ferenc, Móra Ferenc, Móricz Zsigmond, Szép Ernő, Tömörkény István meséit, verseit, történeteit olvashatták. Pósa Lajosnak sikerült az, ami addig egy magyar gyermeklap szerkesztőnek sem: a kortárs magyar irodalom legjobbjait nyerte meg szerzőknek.
Megnyitó időpontja: 2025. május 5. 15 óra
Megtekinthető: 2025. május 5-16.
Helyszín: átrium

Démonológia és tortúra alatti vallomások a nagy szegedi boszorkányüldözés (1728 – 1729) idején
Dr. Brandl Gergely történész, aHUN-REN ELTE SZTE Ókortudományi Kutatócsoport segédmunkatársának és az SZTE Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar tanársegédjének előadása
Az 1728-1729-es szegedi események számítanak a magyar történelem legnagyobb boszorkányüldözésének, amely mind a jogi keretrendszerében mind a vádlottak tortúravallomásaiban szereplő színes ördögképzetek révén eltérnek a hazai perektől.
Azokra a kérdésekre is választ kapunk, hogy milyen jogi hatásokra elevenednek meg az ördögalakok a perek dokumentumaiban, és hogy színeződnek ezek a nézetek az eljárás bizonyításának érdekében.
Időpont: 2025. május 7. 17 óra
Helyszín: AudMin. (földszint)

Az emberi agy csodái – SCI-eszta minikiállítás
Fedezd fel az emberi agy lenyűgöző világát SCI-eszta minikiállításunkon! Gyógyszerkutatók, pszichológusok és idegtudósok tudományos ismeretterjesztő munkáit alapul véve kalauzolunk el az emlékezés, a gondolkodás, a döntéshozatal és az álmok világába – és még azon is túl.
Megtekinthető: 2025. május 13 – június 6.
Helyszín: SCI-eszta polc III. emeleti szakolvasótere

Akadémikusok a Szegedi Tudományegyetemen ­– kiállítás az MTA fennállásának 200 évfordulója alkalmából
A 2025-ös évben a Magyar Tudományos Akadémia alapításának 200. évfordulóját ünnepeljük. Ez alkalomból az SZTE Klebelsberg Könyvtár egy különleges kiállítást rendez, amely azon szegedi tudósok előtt tiszteleg, akik akadémikusként elkötelezett munkájukkal hozzájárultak a hazai és nemzetközi tudományos élet gyarapításához.
A kiállítás egyedülálló történeti dokumentumok, valamint az inspiráló tudományos felfedezések mellett azon tudósok életútjának bemutatására fókuszál, akik a Szegedi Tudományegyetem falai között munkálkodtak.
A kiállítást rendezi: SZTE Klebelsberg Könyvtár
Együttműködő partner: MTA SZAB
Megnyitó időpontja: 2025. május 26. 14.00
Megtekinthető: 2025. május 26 – június 10.
Helyszín: átrium

Szeretettel várjuk az érdeklődőket, programjaink ingyenesek és mindenki számára nyitottak!

Az Egyetemi Tavasz részletes programja már elérhető.

Ezek is érdekelhetnek...